Piana

Jak se chovat k nástroji

* Přijatelná je stálá pokojová teplota 18-25°C.
* Relativní vlhkost vzduchu v místnosti 40-65%
* Ideální je umístění ke vnitřní stěně (odstup cca 5 cm), aby nemohl přijímat vlhko z vnější zdi a nebyl vystaven přímým zdrojům tepla (radiátor, sluneční záření).
* Pianu nesvědčí velké teplotní výkyvy, například otvírat blízko položené okno při větrání přetopené místnosti, tím se rychleji rozlaďuje.
* Ladění by se mělo provádět pravidelně jednou za rok.
* Je vhodné instalovat přípravek proti molům (Reid, sáček s levandulí a pod).
* Je naprosto nevhodné umisťovat na piano rostliny, které se musí zalévat, odkládat sklenice s jakoukoli kapalinou, zasahovat do nástroje např. olejováním váznoucích dílků v mechanice a čistit zašlé ladicí kolíky, nebo struny, kdovíjakými chemickými prostředky.
* Dotekem prstů se klávesy špiní, takže je několikrát do roka otřeme lehce navlhčenou měkkou bavlněnou látkou a suchou vyleštíme. K navlhčení používáme pouze vodu.
* Na ošetřování povrchu piana nepoužíváme levné, mastné leštěnky a všelijaké utěrky, jen čistou, mírně navlhčenou (nebo suchou) bavlněnou látku.
* Když majitel amatérsky natře a obrousí povrch piana, zvuku nástroje to zásadně neuškodí, vzhledu možná.
* Sklenice s vodou, které se někdy dávají do spodní části pianina, mohou odpařováním alespoň trochu pomoci při suchém prostředí v místnosti, ale zásadní řešení to být nemůže.
* Piano v ceně několika desítek tisíc kupujeme u renomovaného prodejce, který nabízí záruku. Při nákupu od lidí je vhodné sebou vzít ladiče, který posoudí, jestli cena odpovídá stavu nástroje.
* Opatrný přesun do jiné místnosti (při výměně podlahy, malování), nemůže u solidního nástroje zásadně ovlivnit ladění.
* Při rekonstrukci bytu, malování, je vhodné nástroj přikrýt dekou a důkladně zabalit do igelitu.
* Při rekonstrukci domu je někdy piano umístěno do garáže, kde k němu má přístup vlhko, moli i myši, takže může být zásadně znehodnoceno.
* Po stěhování je důležité nechat nástroj 5-6 týdnů stát, aby si zvykl na nové prostředí. Až potom může být spolehlivě naladěn.
* Piana by měli stěhovat jen zkušení profesionálové.
– – – – –

To bychom měli šedou teorii a teď bych si dovolil uvést pár příkladů z praxe:


Nástroj byl uskladněn po dobu rekonstrukce domu v garáži, kde k němu mělo přístup vlhko, moli a myši.


Detail mechaniky je sice poněkud neostrý, ale myší řádění je rozpoznatelné.


Když nástroj doslouží, rozebere se na dříví ke spálení, něco přijde do sběru, k vyhození, něco se použije k opravám pian stejného typu (mosazná kolečka, panty, kování, mechanikové dílky, položení ze slonoviny atd). Jeho součásti mohou být využity také jako dekorace do vinárny, nebo k zajímavému posezení.

Pod šikmo zavěšeným litinovým rámem je příjemné posedět.